Automation Alley's 15TH ANNUAL Awards Gala

Oct. 2, 2015 | Royal Park Hotel, Rochester

This event is sold out. If you would like to be added to a waiting list in case of cancellations, please contact Lori Podsiadlik at 248-457-3212 or Thank you!

Who are this year’s standout leaders and innovators in Southeast Michigan? Attend Automation Alley’s 15th Annual Awards Gala as we honor the individuals, companies and organizations shaping our region’s technology business community. Each year, we recognize those exploring new possibilities in emerging tech sectors and providing a creative vision for our region’s growing technology economy.

Attendees will enjoy networking and cocktails with regional tech leaders, a gourmet dinner, and an after-party featuring the S3 Cigar Patio, a craft beer tasting bar featuring select Atwater beers, and live entertainment from the Paul Keller Quartet. New this year is “Innovation Alley: A Tech Timeline” featuring a rare collection of vintage technology artifacts from the Detroit Historical Society.

Click here to view the Top 5 Reasons to attend Automation Alley's 15th Annual Awards Gala.

Pure Michigan - MEDC

Premier Sponsor


Dinner Toast Sponsor

Strategic Staffing Solutions (S3)

Cigar Patio Sponsor

New Horizons Computer Learning Center

Registration Sponsor


Gift Bag Sponsor

Mel Media Group, Inc.

Program Sponsor

Kelly Services

Outstanding Educational Initiative Award Sponsor

Foster Swift

Startup of the Year Award Sponsor

Blue Cross Blue Shield

Contributing Sponsor

General Dynamics Land Systems

Contributing Sponsor


Contributing Sponsor

Macomb County Government

Contributing Sponsor

NITS Solutions Inc

Contributing Sponsor

Oakland Community College

Contributing Sponsor

Oakland County

Contributing Sponsor

Pratt & Miller Engineering and Fabrication, Inc

Contributing Sponsor

Tech Town Detroit

Supporting Sponsor

Sponsorship Opportunities
Luminary Committee

Steve Arwood
Michigan Economic Development Corporation

Sandy K. Baruah
Detroit Regional Chamber

Carolyn Bennett
DTE Energy

Stephanie W. Bergeron
Walsh College

John K. Blanchard
General Motors

Lomas Brown

Carol Cain
CBS Detroit

Dr. Louay M. Chamra
Oakland University

Donald Clayton
Clayton & McKervey, P.C.

Gerald Deren
Siemens PLM Software

David O. Egner

Frank W. Ervin III
Magna International, Inc.

Nigel Francis
American Axle & Manufacturing Holdings, Inc.

Scott Goemmel
SMG Capital Group

Mark Hackel
Macomb County

David Hay
Kelly Services, Inc.

Donald Ishmael, Jr.
General Dynamics Land Systems

Martin Kinsella

Kelly Kozlowski
Downtown Detroit Partnership

Dr. Tonya Matthews
Michigan Science Center

Dr. Virinder K. Moudgil
Lawrence Technological University

Eddie Murray
Great Lakes Wire and Cable

Jacques Panis

Cynthia Pasky
Strategic Staffing Solutions

L. Brooks Patterson
Oakland County

Glenda D. Price, Ph.D.
Detroit Public Schools Foundation

Ken Rogers
Automation Alley

Jennette Smith
Crain’s Detroit Business

J. Grant Smith
Clarkston State Bank

Ned Staebler
TechTown Detroit

Lindsey Williams
Delphi Corporation

M. Roy Wilson
Wayne State University

Past Award Recipients

Automation Alley Member of the Year
2014    Comau
2013    Rochelle A. Black (Oakland University)
2012    Laura Oliveto (Basso Design Group)
2011    Al Carpinelli (Logic Solutions, Inc.)
2010    John Almstadt (Oakland County Workforce Development Division)
2009    Hennessey Capital
2008    Stephen Cassin (Macomb County Government)
2007    David Darbyshire (DASI Solutions, LLC)
2006    Dawn Smith (Oakland County)
2005    Dr. Patrick Callaghan (AlixPartners)
2004    Jenn Cornell (Eiler Communications)
2003    John Channell (Resource Technologies Corporation)
2002    Lawrence Technological University
2001    Tom Wilkinson (Fourmation Technologies, Inc.)

Educational Program of the Year
2014    Michigan Advanced Technician Training Program (MAT2)
2013    Central Michigan University New Venture Competition (Central Michigan University)
2012    Fifth Core™ World Language & Culture Program (Oxford Community Schools)
2011    Utica Community Schools Center for Science and Industry (Utica Community Schools)
2010    Baker College Online (Baker College)
2009    Michigan Virtual University
2008    Southeast Michigan Community College Consortium Centers of Expertise Program (Southeast Michigan Community College Consortium)
2007    Hustle & TECHknow Preparatory High School
2006    Integration 2000 (Malow Junior High)
2005    Haas Technical Education Centers (HTECs) (Gerotech)
2004    F.I.R.S.T Robotics
2003    A World in Motion (SAE Foundation)
2002    Applied Technology in Business (ATiB) Program (Oakland University)
2001    Oakland County Competitive Robotics Association (Oakland Schools)

Entrepreneur of the Year
2014    David Wang and Ronny Chiang (BEET Analytics Technology, LLC)
2013    Bill Coughlin (Ford Global Technologies, LLC)
2012    Jake Sigal (Livio Radio)
2011    Paul Angott (Angott Medical Products, LLC)

Global Trader of the Year
2014    Firstronic LLC
2013    Fluxtrol, Inc.
2012    Dan Kocks (Global Impact Group, MFG)
2011    The Wireless Source

Technology Company of the Year
2014    Detroit Labs
2013    Pratt & Miller Engineering
2012    GalaxE.Solutions Inc.
2011    Lakeside Software, Inc.
2010    Rave Computer
2009    Grid4 Communications
2008    Adaptive Materials, Inc.
2007    Plexus Systems, Inc.
2006    Lear Corporation
2005    DELMIA
2004    Clarity Technologies Inc.
2003    Altair Engineering
2002    EDS
2001    Great Lakes Technologies Group

Emerging Leader of the Year (awarded 2005-2011)
2011    Daniel Jaraczewski (R&E Automated Systems)
2010    Saylor X. Frase (Nuspire Networks)
2009    Bill Wagner (SRT Solutions)
2008    Dilip Dubey (Netlink Software Group)
2007    Richard Sheridan (Menlo Innovations, LLC)
2006    Gary Pilibosian (Microheat, Inc.)
2005    Dr. K. Joel Berry (Kettering University)

Emerging Technology Company of the Year (awarded 2005-2011)
2010    Critical Signal Technologies, Inc.
2009    My1HIE
2008    MIST Innovations Inc.
2007    RazorThreat
2006    Plexus Systems, Inc.
2005    Infor
2004    CogniTens, Inc.
2003    Holographic Imaging
2002    The Wireless Source
2001    Michigan Technology News.Com

CEO of the Year (awarded 2001-2010)
2010    Prabhakar Patil (LG Chem Power Inc.)
2009    Cynthia J. Pasky (Strategic Staffing Solutions)
2008    Kenneth Matzick (Beaumont Hospitals)
2007    George Jackson, Jr. (Detroit Economic Growth Corporation)
2006    Josh Linkner (ePrize, LLC)
2005    John Sanderson (Siemens VDO Automotive Corp.)
2004    Ron Wood (Modern Engineering, Inc.)
2003    Tony Takeuchi (DENSO International America, Inc.)
2002    Doug Rothwell (Michigan Economic Development Corporation)
2001    Larry Yost (ArvinMeritor, Inc.)

Regional Innovator of the Year (awarded 2010)
2010    New Economy Initiative for Southeast Michigan

Legend CEO (awarded 2001-2009)
2009    Terence Adderly (Kelly Services, Inc.)
2008    Robert Stempel (Energy Conversion Devices Inc.)
2007    Charles "Chip" McClure (ArvinMeritor, Inc.)
2006    Gail Torreano (AT&T)
2005    Richard E. Dauch (American Axle and Manufacturing, Inc.)
2004    Larry Yost (ArvinMeritor, Inc.)
2003    L. Brooks Patterson (Oakland County)
2002    J.T. Battenberg III (Delphi Corporation)
2001    Rajendra Vattikuti (Covansys Corp.)

Non-Profit Organization of the Year (awarded 2005-2009)
2009    Rochester Regional Chamber of Commerce
2008    Inforum
2007    Michigan Manufacturing Technology Center
2006    New Horizons Rehabilitation Services Inc
2005    Beaumont Hospitals

CIO of the Year (awarded 2001-2006)
2006    John Crary (Lear Corporation)
2005    No Award Made
2004    Phil Bertolini (Oakland County)
2003    Ralph Szygenda (General Motors)
2002    Susan Unger (DaimlerChrysler)
2001    Erik Naugle (ANXeBusiness Corp.)

Foundation Members